Skip to content

OBS Team

OBS has an excellent team of teachers, administrators and kitchen staff, all led by a very strong and dynamic management team. Our team not only has a wealth of experience in the pedagogical field but also in business and technology. This coupled with over 100 years of a wealth of experience and 67 teachers from 12 different nations, stands OBS in good stead to move with the times into tomorrow’s world.

General Management

Uwe_Feuersenger

Uwe R. Feuersenger

CEO
Tanja Alvesalo

Tanja Alvesalo

Deputy CEO & Co-Head of School
Angela Mitra

Angela Mitra

Co-Head of School

Extendet Management Team

Rebecca Albrecht

Rebecca Albrecht

Head of Babycare & Early Years
Geneviève Appenzeller Combe

Geneviève Appenzeller-Combe

Head of Secondary School
Anja Dogan

Anja Dogan

Deputy Head Secondary School
Daniel Ng

Daniel Ng

Head of Primary School Cycle 2
Samuel Borek Coxen

Samuel Borek-Coxen

Head Primary School Cycle 1 and Coordinator of Teaching and Learning (Primary)
Gareth Cox

Gareth Cox

Physical Education Coordinator
Louise Graf

Louise Graf

IB-Coordinator
Janine Thürlemann

Janine Thürlemann

HR-Manager
Daniel Kritikos

Daniel Kritikos

Head of IT
Susanne Rutsch

Susanne Rutsch

Head of Office & Support Teams

School Secretariat and Support Services

ursula_feusi

Ursula Feusi

Finance
kortina_horn

Kortina Horn

School Office
imogen_roscoe

Imogen Roscoe

School Office
leena_thakker

Leena Thakker

Event Management
joni_weeks

Joni Weeks

Library
marc_koehler

Marc Köhler

Maitre de Cuisine
oksana_graf

Oksana Graf

Kitchen Team
karthy_maheswaran

Karthy Maheswaran

Kitchen Team
F-avatar

Sebehate Amidi

Kitchen Team

Baby Care & Early Years

darren_dinnage

Darren Dinnage

Teamleader Himalaya
sybille_cavin

Sybille Cavin

PreK-Assistent Himalaya
justina_skurdelyte

Justina Skurdelyte

PreK-Assistent Himalaya
laura_eimer

Laura Eimer

PreK-Assistent Himalaya (Trainee)
marianne_portner

Marianne Portner

Teamleader Babycare
erika_hermann

Erika Hermann

PreK-Assistent Babycare
pauline_kulikova

Paulina Kulikova

PreK-Assistent Babycare
ana_moraes_moreira

Ana Jakeline Moraes Moreira

PreK-Assistent Babycare (Trainee)
stephanie_roscoe

Stephanie Roscoe

Teamleader Alps
selina_diethelm

Selina Diethelm

PreK-Assistent Alps
sara_kafadar

Sara Kafadar

PreK-Assitsent Alps (Trainee)
silvio_jucker

Silvio Jucker

PreK-Assistent Alps (Intern)
marlis_zarrouk

Marlis Zarrouk

Teamleader Kilimanjaro
lucy_withfield

Lucy Whitfield

PreK-Assistent Kilimanjaro
jennifer_vorfi

Jennifer Vorfi

PreK-Assistent Alps (Trainee)
ibadete_sulejmani

Ibadete Sulejmani

Teamleader Andes
leva_jankava

Ieva Jankava

PreK-Assistent Andes
anna_rudolf

Anna Rudolf

Latecare Assistant

Primary School

amy_botha

Amy Kathleen Botha

Class Teacher (English)
F-avatar

Heidi Brunner

Class Teacher (English)
andreas_carigiet

Andreas Carigiet

Class Teacher (German)
catherine_french

Catherine French

Class Teacher (English)
myriam_greger

Myriam Greger

Class Teacher (German)
jonathan_irving

Jonathan Irving

Class Teacher (English)
isha_khan

Isha Khan

Class Teacher (English)
maria_kuhn

Maria Francis Kuhn

Class Teacher (English)
karin_lindner

Karin Lindner

Class Teacher (German)
eiméar_mckenna

Eiméar McKenna

Class Teacher (English)
ramona_ruoss

Ramona Ruoss

Class Teacher (German)
abdul_shaikh

Abdul Shaikh

Class Teacher (English)
joanna_simpson

Joanna Simpson

Class Teacher (German)
michelle_stalder

Michelle Stalder

Class Teacher (German)
doris_stucki

Doris Stucki

Class Teacher (German)
sabrina_walser

Sabrina Walser

Class Teacher (German)
janet_zoebisch

Janet Zöbisch

Class Teacher (German)
bashar_ahmed

Bashar Ahmed

Aikido SenSei
irina_brzeski

Irina Brzeski

Crafts, Design and Technology Teacher
elodie_reynaud

Elodie Reynaud

French Teacher
emanuel_schmidt

Emanuel Schmidt

Music Teacher
reto_speerli

Reto Speerli

Coding & Robotics Teacher
flurina_suderow

Flurina Suderow

Crafts, Design and Technology Teacher
nicholas_voegeli

Nicholas Vögeli

Coding & Robotics Teacher
F-avatar

Suzanne Beerli

School Counsellor
joni_weeks

Joni Weeks

Teaching Assistant
vanessa_lee

Vanessa Lee

Teaching Assistant
tania_burri

Tania Burri

Teaching Assistant
melanie_lombardi

Melanie Lombardi

Teaching Assistant
ildiko-pusztai

Ildiko Puztai

Teaching Assistant

OBS+

F-avatar

Fiona Katter

EAL Teacher
svenja_leschner

Svenja Leschner

DAZ Teacher
sandra_pulver

Sandra Pulfer West

DAZ Teacher
katarina_thart

Katarina t’Hart

EAL Teacher
christine_zuberbuehler

Christine Zuberbühler

SEN Teacher

Secondary School

nabil_awad

Nabil Awad Shawkat

Mathematics and Physics Teacher
seraina_chiauzzi

Seraina Chiauzzi

Physical Education Teacher
gareth_cox

Gareth Cox

Physical Education Coordinator
aditi_dar

Aditi Dar

Geography and Economics Teacher
stefan_difrancesco

Stefan di Francesco

Geography and History Teacher
anja_dogan

Anja Dogan

Economics and Law Teacher
stephanie_elsner

Stephanie Jay Elsener

Art Teacher
shaelom_fisher

Shaelom Fisher

Mathematics Teacher
louise_graf

Louise Graf

Art Teacher
celine_guenot

Céline Guenot

History, Geography and Philosophy Teacher
christina_hays

Christina Hays

English Teacher
emanuelle_higgins

Emmanuelle Higgings-Brunet

French, Italian and PSHE Teacher
samuel_kunz

Samuel Kunz

Mathematics, Physics and Design and Technology Teacher
georg_lampert

Georg Lambert

Chemistry and Home Economics Teacher
F-avatar

Philippa Lieber

Philosophy Teacher
gabriele_mittendorfer

Gabriele Mittendorfer

Latin, French and Italian Teacher
rachel_robinson

Rachel Robinson

Music Teacher
helena_rubischung

Helena Rubischung

German Teacher
nina_schnatz

Nina Schnatz

German Teacher
carlo_valsecci

Carlo Valsecchi

English Teacher
james_violette

James Violette

English Teacher
thomas_weber

Thomas Weber

German Teacher
pascal_zueger

Pascal Züger

Biology Teacher